Ankstyvieji pasaulio taurės finalo įvarčiai gali būti labiau prakeiksmas nei palaima

2022 m. Kataro pasaulio čempionatui artėjant į nokautų etapą, pirmas įvartis yra svarbiau nei bet kada anksčiau. Tyrimai atskleidė, kad įmušus pirmąjį įvartį, komandoms suteikiama daugiau nei 80 % tikimybė laimėti pasaulio čempionato atkrintamosiose rungtynėse, išskyrus vieną didžiulę išimtį.

Kai 5 m. Pasaulio čempionato pusfinalyje prieš Kroatiją Kieranas Trippieris baudos smūgiu pelnė įvartį 2018 minutę, Anglijos sirgaliai galėjo pamanyti, kad finale atsiduria viena koja.

O po kelerių metų, 2021 m., anglas Luke'as Shaw UEFA Euro 2020 finale kamuolį įmetė į tinklą, kai kuriems sirgaliams net nespėjus atsisėsti į savo vietas.

Tačiau abiem atvejais Anglija buvo pralaimėjusių pusėje.

Kai kas tai gali vadinti „tipiška Anglija“, bet iš tikrųjų labai anksti įmušti įvarčius svarbiausiose rungtynėse kartais gali būti labiau prakeiksmas nei palaima.

Tai ypač pasakytina apie pasaulio čempionato finalą.

Švedijos sporto vaizdo sprendimų įmonė „Spiideo“, dirbanti su Ispanijos ir Kroatijos nacionalinėmis komandomis, kartu su Oksfordo universiteto statistikos ekspertu Matthew Pennu išnagrinėjo, kaip įvarčio įvarčio laikas įtakoja komandų galimybes laimėti.

Jie nustatė, kad pasaulio čempionato atkrintamosiose rungtynėse įmušus pirmąjį įvartį, komandai suteikiama 82 % tikimybė laimėti rungtynes. Žvelgiant į pirmųjų įvarčių laikus, duomenys parodė, kad įmušus pirmąjį įvartį tarp 75 ir 90 minučių, tikimybė laimėti yra 97%. Jei įvartis įmušamas per pirmąsias 15 žaidimo minučių, pergalės tikimybė sumažėja iki 77 %, nes varžovai turi daugiau laiko sugrįžti į žaidimą.

Tai rodo, kad nenuostabu, kad pirmasis taškų surinkimas suteikia komandoms didžiausią galimybę laimėti pasaulio čempionato atkrintamąsias rungtynes.

Tačiau kalbant apie tikrąjį pasaulio čempionato finalą, labai ankstyvi įvarčiai paprastai nelemia pergalės.

Pennas teigia, kad iš aštuonių pasaulio čempionato finalų, kuriuose pirmasis įvartis buvo įmuštas per pirmąsias 15 minučių, šešios iš aštuonių pirmų įvarčius pelniusių komandų pralaimėjo rungtynes.

Paskutinį kartą tai nutiko 2006 m., kai Zinedine'as Zidane'as septintą minutę įvedė Prancūziją iš 19 metrų baudinio, kol Marco Materazzi XNUMX minučių išlygino rezultatą. Finalą Italija laimėjo baudų metimais.

Galų gale pralaimėjusi pusė taip pat pirmavo per pirmąsias 15 minučių finale 1974, 1962, 1958 ir 1954 m. pasaulio čempionatuose, taip pat 1966 m., kai Vakarų Vokietija įmušė įvartį 12 minutę prieš Anglijai sugrįžus ir laimėti 4. 2 per pratęsimą.

Pennas sako, kad „tai rodo, kad įmušti ankstyvą įvartį pasaulio čempionato finale gali būti ne taip naudinga“ ir kad tai gali būti net „psichologiškai nenaudinga“.

Daugelyje šių finalų komanda, kuri praleido pirmąjį įvartį, sugebėjo greitai išlyginti rezultatą. Anglija buvo lygi po 18 minučių 1966 m., o ankstyvą Nyderlandų pranašumą 1974 m. Vakarų Vokietija panaikino po 25 minučių. 1954 m. Vengrija po aštuonių minučių iš tikrųjų sugebėjo įgyti pranašumą 2:0, o Vakarų Vokietija išlygino rezultatą 18 minučių skirtumu ir galiausiai laimėjo 3:2.

„Spiideo“ produktų skyriaus viceprezidentas Fredrikas Ademaras sako, kad ankstyvas taškų įmušimas „dažnai gali sukelti didesnį spaudimą ir pakeisti žaidimo tempą“ ir kad, nors tikimybė, kad tai padidina jūsų šansus laimėti, komandos „turi būti taktiškos. ir protiškai pasiruošęs šioms akimirkoms“, kad būtų užtikrinta, jog ankstyvas pranašumas virs pergale.