Pasaulio taurės titulų komandoms, kurių vyriausieji treneriai iš užsienio, nelaimėjo, bet jos laimėjo visa kita

Po 2022 m. Kataro pasaulio čempionato daugelis nacionalinių komandų ir vyriausiųjų trenerių svarsto tolesnius žingsnius. Anglijos treneris Garethas Southgate'as sakė, kad prireiks šiek tiek laiko apsispręsti dėl savo ateities, o Brazilija ir Belgija yra tarp komandų, ieškančių naujo vyriausiojo trenerio.

Daug diskutuojama, ar Brazilija, Anglija ar kitos šalys turėtų samdyti vyriausiąjį trenerį iš užsienio. Sklido gandai, kad Brazilija domisi Carlo Ancelotti kaip galimas Titės pakaitalas, o kitoje monetos pusėje Pietų Korėjos futbolo asociacija buvo priversta paskelbti pareiškimą atmesti gandus, kad svarstytų tik „patriotišką“ vietinį vyriausiąjį trenerį.

Kai tik vyksta diskusijos dėl nacionalinės rinktinės vyriausiojo trenerio tautybės, visada pasirodo viena statistika: nė viena pusė nėra laimėjusi pasaulio čempionato su užsienio vyriausiuoju treneriu.

Tačiau šis argumentas turi keletą trūkumų.

Pirma, tik aštuonios šalys kada nors yra laimėjusios pasaulio čempionatą, o daugelis turnyrų įvyko prieš pasirenkant vyriausiąjį trenerį iš užsienio, kai dauguma šalių net nesvarstė.

Antra, šalys, laimėjusios Pasaulio taurę, paprastai buvo tos, kuriose yra stipriausios lygos ir žaidėjai, o šalys, kurios išaugina geriausius žaidėjus, greičiausiai taip pat gamina geriausius vyriausiuosius trenerius.

Ir trečia, yra daugiau tarptautinių varžybų nei pasaulio čempionatas.

Žvelgiant į pastarųjų metų žemyno lygio tarptautines varžybas, tokias kaip „Copa America“ ar Afrikos Tautų taurė, tais atvejais, kai turnyrą laimi nelaimėlis, jis dažniausiai turėjo užsienio trenerį.

Kanada (2000 m. aukso taurė)

CONCACAF aukso taurėje dominavo JAV ir Meksika, kurios nuo 1991 m. laimėjo kiekvieną aukso taurę, išskyrus vieną. Meksika 2019 m. laimėjo vyriausiąjį trenerį argentinietį Gerardo „Tata“ Martino, o vokietis Jurgenas Klinsmannas buvo vyriausiasis JAV pergalės treneris 2013 m.

Vieną kartą, kai nelaimėjo nei JAV, nei Meksika, trofėjų į viršų iškėlė varžovai Kanada, o vyriausiuoju treneriu tapo vokietis Holgeris Osieckas. Kanada per grupės etapą įveikė monetos metimą po lygiosiomis su Kosta Rika ir pakviestomis Pietų Korėja. Osiecko komanda ketvirtfinalyje įveikė Meksiką auksiniu įvarčiu, o finale 2:0 laimėjo prieš Pietų Amerikos pakviestą Kolumbiją.

Graikija (Euro 2004)

Grupėje, kurioje buvo Ispanija, Rusija ir šeimininkė Portugalija, visi Graikiją nurašė. Galbūt jie turėjo pastebėti, kad Graikijos vyriausiasis treneris buvo Otto Rehhagelis, kuris prieš keletą metų laimėjo Bundeslygą su naujai paaukštintu Kaiserslautern. Graikija atidarymo rungtynėse 2:1 šokiravo Portugaliją, o finale vėl įveikė šeimininkus, šį kartą 1:0.

Zambija (2012 m. Afrikos Tautų taurė)

Pasaulio čempionato stebėtojai gali pažinti Herve'ą Renardą dėl jo laimingų baltų marškinėlių, panašių į Sostų karai gabalas Jaime Lannister arba jo pusės laiko kalba Saudo Arabijai per pastarąją pergalę prieš Argentiną. Tačiau Afrikos futbolo gerbėjai žinos jį kaip vyriausiąjį trenerį, kuris 2012 m. atvedė Zambiją į netikėtą AFCON pergalę. Zambija finale įveikė Dramblio Kaulo Krantas baudiniais, bet tik po trejų metų AFCON turnyre Dramblio Kaulo Krantas tapo Afrikos čempionais. 2015 m., kai vyriausiuoju treneriu tapo Herve'as Renardas dėl antrojo AFCON titulo.

Čilė (2015 m. „Copa America“)

Čilė 0 m. „Copa America“ turnyre sužaidė lygiosiomis 0:2015 su Argentina, tada laimėjo baudinių seriją ir savo aikštėje iškovojo trofėjų. Tuo metu jų vyriausiasis treneris buvo argentinietis Jorge Sampaoli, dabar vadovaujantis „Sevilla“. Po metų Argentinoje gimęs ispanas Juanas Antonio Pizzi pakartojo šį triuką, nugalėdamas savo gimtąją šalį baudiniais po dar vieno lygiosiomis 0:0 ir padovanojo Čilei dubliavimo titulus.

Kataras (2019 m. Azijos taurė)

„Celtic“ treneris australas Ange'as Postecoglou yra vienintelis vyriausiasis treneris šį tūkstantmetį, laimėjęs Azijos taurę su savo gimtąja šalimi. Japonija tris kartus laimėjo turnyrą nuo 2000-ųjų su užsienio vyriausiaisiais treneriais, o Irakas – vieną kartą.

Kataras galbūt nepadarė įspūdžio 2022 m. pasaulio čempionate, tačiau jie parodė, kad nusipelnė vietos turnyre dar 2018 m., laimėdami Azijos taurę. Feliksas Sanchezas. Kataras pusfinalyje 4:0 įveikė Jungtinius Arabų Emyratus, o finale – 3:1 Japoniją, o anksčiau turnyre įveikė Saudo Arabiją ir Pietų Korėją.

Šie žemyno čempionatai rodo, kad statistika „Pasaulio taurės nelaimėjo joks užsienio vyriausiasis treneris“ neturi daug reikšmės. UEFA Europos čempionatas gali būti ne pasaulio čempionatas, bet Anglijos sirgaliai nesiskųs, jei užsienio treneris nuves „Trys liūtus“ į pergalę „Euro 2024“ Vokietijoje.

Yra ir kitų, svarbesnių argumentų, kodėl reikėtų rinktis vietinį trenerį, o ne užsienio trenerį.

Treniruočių laiko trūkumas, skiriamas nacionalinių komandų treneriams, gali reikšti, kad bet koks vietinio trenerio techninis nepilnavertiškumas gali būti įveiktas kalbant ta pačia kalba ir nacionalinio pasididžiavimo motyvacine galia. Vietinis vyriausiasis treneris gali įkvėpti kitus vietinius trenerius, o ilgainiui šalys norės pagerinti savo futbolo lygį, kad jos gamintų aukštos kokybės vyriausiuosius trenerius, o ne samdytų užsienio trenerius, kaip trumpą kelią į sėkmę.

Kai kurie žmonės net mano, kad treneris yra užsienietis "Sukčiavimas" ir mano, kad FIFA turėtų taikyti panašias taisykles kaip ir žaidėjams dėl nacionalinės komandos vyriausiųjų trenerių tautybės.

Visus šiuos argumentus verta apsvarstyti, tačiau užsienio treneriai neturėtų būti atmesti vien dėl argumento, kad jokia šalis nėra laimėjusi pasaulio čempionato su užsienio treneriu, kaip jie laimėjo visus kitus svarbiausius trofėjus.