Yra senosios mokyklos MLS sprendimas, skirtas pasaulio čempionato sustabdymo laikui

Iš visų ankstyvųjų 2022 m. FIFA pasaulio taurės įvykių svarbiausias žaidimo ateičiai gali būti stebėtinai daug sustabdymo laiko, kurį pareigūnai prideda prie žaidimo.

Vadovaujantis FIFA, turnyro teisėjai pailgino kėlinių ir rungtynių pabaigą iki šiol istoriniu mastu, kai pusės kartais ištemptos net 15 minučių arba 33 proc. Dėl to kai kurie iš naujo iškelia idėją stadione įrengti laikrodį, kuris sustoja teisėjo nuožiūra, kad žaidėjai ir vadovai bent jau žinotų, kiek dar laiko pasiruošti.

Tai teisingas jausmas. Tačiau taip pat verta prisiminti, kad „Major League Soccer“ kartą bandė kažką panašaus, nors ir dėl kitos priežasties.

Kai MLS pradėjo veikti 1996 m., siekdama suteikti Jungtinėms Valstijoms pirmąją aukščiausio lygio lauko lygą nuo tada, kai NASL buvo nutraukta prieš 12 metų, ji įtraukė keletą funkcijų, skirtų padaryti sportą patrauklesnį paprastiems Amerikos sporto gerbėjams.

Labiausiai įsiminė turbūt atmušimų serija vienas prieš vieną, kai lygos rungtynės buvo lygios visu laiku, kai nugalėtojas pelno vieną tašką, o pralaimėtojas liko be jokių. Taip pat buvo atkrintamųjų varžybų serijos formatas geriausias iš trijų, o dėl amerikietiško futbolo stadionų statomų aikštelių matmenų komandoms leidžiama naudoti aikšteles, kurios yra daug siauresnės nei dabartinės FIFA rekomendacijos – 70 jardų.

Be to, 1996 m. MLS rungtynių laikrodis nepaisė tarptautinio modelio ir atspindėjo kitas populiarias Amerikos sporto šakas, kiekviename kėlinyje skaičiuodamas nuo 45:00 iki 0:00. Kai buvo reikšmingas žaidimo sustabdymas, teisėjas davė ženklą laiko matuokliui sustabdyti laikrodį. O kai laikrodis sumušė nulį, žaidimas iškart sustojo.

Prireikė 10 metų, kol MLS visiškai atsisakė savo unikalių taisyklių ir priėmė Tarptautinės futbolo asociacijos valdybos žaidimo įstatymus. Tačiau atgalinis laikrodis veikė tik iki 1999 m., o jo eksploatavimo laikas parodė daugybę apribojimų.

Labiausiai stebina tai, kad, nors teoriškai tai gali padėti išlaikyti laiką ištikimiau žaidimo sustabdymui, iš tikrųjų tai tikriausiai sutrumpino žaidimus. Teisėjai buvo gana konservatyvūs, tada davė ženklą laiko matuokliui sustabdyti laikrodį, paprastai tai darė tik ilgesnių pertraukų metu. Tai neatitinka to, ką sako žaidimo įstatymai, tai yra, kad sustabdymo laikas turėtų būti įvertintas dėl bet kurios iš toliau nurodytų priežasčių (tiesioginė citata iš IFAB įstatymų):

• pakeitimai
  • sužeistų žaidėjų įvertinimas ir (arba) pašalinimas
  • Laiko švaistymas
  • drausmines nuobaudas
  • medicininės pertraukos, kurias leidžia varžybų taisyklės, pvz., „gėrimų“ pertraukos (kurios neturėtų viršyti vienos minutės) ir „vėsinimo“ pertraukos (nuo devyniasdešimties sekundžių iki trijų minučių)
  • vėlavimai, susiję su VAR „patikrinimais“ ir „peržiūromis“
  • bet kokia kita priežastis, įskaitant bet kokį reikšmingą vėlavimą startuoti iš naujo (pvz., įvarčio šventimas)

Be to, atgalinis laikrodis lėmė skirtumą tarp kėlinių ir žaidimų pabaigos. Konkrečiai, komandos, kurios pavėlavo siekti lygiųjų arba pergalingų įvarčių, turėjo stebėti laikrodį, nes žaidimas tiesiogine prasme baigėsi tuo metu, kai pasiekė 0:00. Pagal dabartinę laiko laikymo formą paprastai suprantama, kad teisėjai leis atakai tęstis iki galo, net jei techniškai sustabdymo laikas turėtų būti baigtas.

Tačiau šios laiko nustatymo taisyklės vis dar naudojamos vidurinių mokyklų ir koledžų futbole JAV (kur jos buvo ankstesnės nei MLS) ir galėtų būti orientyras, jei būtų išties postūmis sukurti stadiono laikrodį, kuris labiau atspindėtų teisėjų stebėjimą.

Ir naudojant dabar turimas profesionalias technologijas, jie tikriausiai veiks geriau nei prieš daugiau nei du dešimtmečius. Laikrodžio sustabdymas gali būti rodomas per balso ryšio prietaisus, kuriuos reguliariai nešioja rungtynių teisėjai, o gal net valdoma rankiniu prietaisu, kurį teisėjas žaidimo metu ėduoniesi.

Ir yra būdų, kaip išvengti nepatogios staigios pabaigos, kuri įvyko MLS. Viena iš galimybių – vienu metu rodyti du laikrodžius – vieną, rodantį prabėgusį laiką, o kitą – teisėjų laikrodį. Kai pirmasis pasiekia 45 ar 90 minučių, jie sustings – kaip ir dabar – palikdami paskutines minutes valdyti tik teisėjas.

Žinoma, skundas dėl pernelyg ilgo sustabdymo laiko taip pat gali susitvarkyti. Antradienio rungtynėse laikas, pridėtas prie rungtynių tarp Danijos ir Tuniso, tarp Meksikos ir Lenkijos bei tarp Prancūzijos ir Australijos rungtynių buvo įprastesniuose parametruose. Jei teisėjai laikosi savo žodžio griežčiau kompensuoti sustojimus, patys sustabdymai gali sumažėti.

Tai ne tik sumažins laiko švaistymą, bet ir gali padaryti stiprų spaudimą – dėl kurio atsiranda daugiau pražangų, daugiau klaidingų prisilietimų ir daugiau sustojimų – ne toks patrauklus, nes ilgesniems žaidimams reikia papildomos energijos.